יהודי הורודנקה לפני ובתקופת השואה

לפניכם קטעים שתרגמתי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתוך מאמר שנכתב על ידי נורמן ברמן בשנת 1997. המאמר מבוסס על חומרים מאנציקלופדיה יודאיקה, אנציקלופדית השואה, הספר כל יום הוא יום זכרון מאת שמעון ויזנטל וספר הורודנקה.

הורודנקה של היום היא עיר באוקראינה. העיר ממוקמת כ- 50 קילומטרים מצ׳רנובצי, העיר בה נולדה אמי. באמצע המאה ה- 17 התיישבו יהודים בהורודנקה, בזמן שהעיר היתה תחת שלטון פולני. יהודי הורודנקה סחרו בדגנים, עצים ומלח. חלקם היו ייננים, מזקקי ברנדי ואף מבשלי בירה! לפי מפקד אוכלוסין שנערך ב- 1765, היו 863 משפחות יהודיות בהורודנקה.

באמצע המאה ה- 18 רוב היהודים בהורודנקה הצטרפו לתנועה החסידית. אחד מהם היה נחמן מהורודנקה, אחד התלמידים הקרובים ביותר לישראל בן אליעזר (הבעל שם טוב, מייסד התנועה החסידית).

מ- 1772 הורודנקה היתה תחת שלטון אוסטרי. ב- 1794, 12 משפחות יהודיות מהורודנקה התאגדו וייסדו יישוב חקלאי. למרות הקשיים הכלכליים שלהם, שיעור המיסוי שהוטל על האוכלוסיה היהודית היה גבוה פי 5 מזה שהוטל על האוכלוסיה הנוצרית. לפי מידע מ- 1890, 4,340 מ- 11,162 תושבי העיר ו- 7 מתוך 18 החברים במועצת העיר היו יהודים.

לפני מלחמת העולם הראשונה הורודנקה היתה חלק מאוסטריה- הונגריה. במלחמת העולם הראשונה היהודים בהורודנקה סבלו מאד מהכיבוש הרוסי: ב- 1916 בתים יהודיים הועלו באש ותשעה יהודים מקומיים נתלו אחרי שהואשמו בריגול.

הורודנקה היתה תחת שלטון פולני בין 2 מלחמות העולם. האוכלוסיה היהודית מנתה 3,048 תושבים (מתוך 9,907) ב- 1921. העליה הראשונה לישראל התרחשה ב- 1920. לאחר מכן, בערך 2,000 הגרו לארצות הברית, קנדה ודרום אמריקה. מאות אחרים עלו לארץ ישרואל.

תקופת השואה

תוך כמה ימים מפרוץ המלחמה בין גרמניה ופולין בספטמבר 1939, הורודנקה נכבשה בידי הצבא האדום ובשלב זה היא סופחה לאיחוד הסובייטי והפכה לחלק מאוקראינה. מספר ניכר של יהודים מחלקה המזרחי של פולין שנכבש בידי הגרמנים, בקשו מקלט בהורודנקה.

ב- 22 ביוני 1941, הגרמנים פלשו לאיחוד הסובייטי וכמה עשרות מיהודי הורודנקה ברחו עמוק לתוך שטח האיחוד. ב- 2 ליולי 1941, יחידות של הצבא ההונגרי (שהיה בן ברית של הגרמנים) נכנסו להורודנקה. האוכלוסיה האוקראינית המקומית מיד תקפה את התושבים היהודים, רצחה בהם ושדדה אותם. אחרי שגם יהודים מהונגריה הגיעו להורודנקה, ועדה יהודית מקומית הוקמה כדי להתמודד עם המצב ועזרה הושטה ליהודים המקומיים והפליטים.

כשהעיר הפכה להיות תחת שלטון גרמני בספטמבר 1941, התנאים הידרדרו. חוקים אנטי- יהודיים נחקקו, לרבות הגבלה של תנועה חופשית בתוך ומחוץ לעיר. השימוש בטלאי הצהוב היה חובה ובנוסף, הוחרמו דירות בבעלות יהודית על כל תכולתן.

בנובמבר 1941 היודנראט (מועצת היהודים) הוקם. למרות שאולצה לבצע את הפקודות הגרמניות, המועצה עשתה מה שהיא יכלה כדי לשפר את התנאים שהידרדרו מיום ליום. היא הקימה מטבחי מרק ונסתה לדחות גזרות אנטי- יהודיות.

היהודים רוכזו בגטו. ברביעי ובחמישי לדצמבר 1941, ריכזו אותם בבית הספר היהודי ״כדי שיקבלו חיסון נגד טיפוס״. בערך 2,500 עברו סלקציה. מעט בעלי מלאכה מיומנים שוחררו, אבל אלה שסווגו כ׳לא פרודוקטיבים׳ נלקחו ליער. הם חפרו קברי אחים ואז נרצחו.

בתחילת 1942 הרבה יהודים מאזור הורודנקה הועברו לתוך הגטו. הגטו הצפוף חרג מהקיבולת שלו והרבה מהתושבים מתו מרעב וממחלות. ברביעי לאפריל 1942 1,500 יהודים נשלחו למחנה ההשמדה בלזק. עוד 60 יהודים נרצחו בבית הקברות של הורודנקה.

בחודשים מאי ויוני של שנת 1942 מאות יהודים נלקחו מהורודנקה לקולומיאה, שם גורלם היה זהה לזה של היהודים שם. ביולי 1942 חיסול הגטו החל עם רציחתם של שרידי הקהילה היהודית. חלק מהיהודים ברחו לטלוסטה, שם הם מצאו מקלט זמני.

הגטו חוסל בין השישי לשמיני בספטמבר 1942. במהלך שלושת ימי האקציה, 2,000 יהודים נרצחו בידי השוצפוליציי והמשטרה האוקראינית. חלק מהיהודים ששרדו נשלחו למחנות השמדה.

מספר קטן של יהודים מהורודנקה ברחו ליער והצטרפו לפרטיזנים אבל הם נהרגו. עד מרץ 1944, רק כמה יהודים נשארו בחיים בהורודנקה. לאחר המלחמה הם עזבו לפולין ומשם עלו לארץ ישראל.

ספר הורודנקה מכיל רשימה של קורבנות השואה מהורודנקה והאזורים הסובבים אותה, כפי שזכרו אלה ששרדו ואחרים שעזבו לפני המלחמה. בבית העלמין בחולון יש אנדרטה לקורבנות הורודנקה.

יהי זכרם וזכר כל קורבנות השואה ברוך

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על יהודי הורודנקה לפני ובתקופת השואה

  1. צאודרר לוי (לוני) הגיב:

    נולדתי בהורודנקה 12.1.34 עליתי בינואר 1945 עם רכבות מרומניה עד חיפה ..

  2. באזכרה ליד המצבה בבית הקברות של יהודי הורודנקה היו סהכ 8 ניצולים מהעיר .. שאריות בשנת 2015

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s